Gabrovo Teknik Üniversitesi

bulgaristan gabrovo teknik universitesi

 

Bulgaristan’da 1964 yılında kurulan Gabrovo üniversitesi en iyi eğitim veren teknik üniversitelerden biridir. Ülkenin mühendislik eğitimi veren sayılı üniversitelerinden biri olan Gabrovo, Avrupa standartlarında verdiği eğitim ile biliniyor ve Avrupa’da pek çok ülke ile öğrenci değişim programı anlaşması bulunmaktadır. Gabrovo şehri Plovdiv’den sonra Türkiye’ye en yakın diğer ildir ve tam manası ile bir öğrenci şehridir. Burada yaşam koşulları sizi zorlamayacaktır, oldukça ekonomiktir. Gabrovo Teknik Üniversitesi bazı bölümlerinde hazırlık sınıfı da olmak üzere İngilizce eğitim vermeye başlamıştır. 5400 öğrenci 3 fakültede kaliteli bir şekilde eğitilerek hayata hazırlanmaktadırlar.

Eğitimler en son teknoloji ile verilmekte ve muhteşem kütüphanesinin bulunması öğrenciler için çok yararlı olmaktadır. Bulgaristan Gabrovo Teknik Üniversitesi son yıllarda Türk öğrencilerin gözdesi konumunda, gerek yakın bir ülke olması, gerekse verilen eğitimin kalite düzeyi öğrencileri çekmekte ve Avrupa standartlarında eğitim almak isteyen herkes bu okula kaydını yaptırabilmektedir. Gabrovo üniversitesinin fakülteleri iktisat fakültesi, makine ve alet inşası fakültesi ve elektroteknik elektronik fakülteleridir. Bulgarca ve İngilizce verilen eğitimler yabancı dilini geliştirmek isteyen öğrenciler için çok büyük yardımcı olacaktır. Eğer bu dilleri bilmiyorsanız bir yıllık bir dönem içinde hazırlık sınıflarında öğrenmeniz sağlanmaktadır. Yıl sonunda yapılan sınavı geçen öğrenciler sertifikalarını alarak okula kesin kayıtlarını yaptıracaklardır.

Bu üniversiteye kaydolmak isteyen öğrencilerin akıllarında bazı soru işaretlerinin olması çok doğal, nerede kalınır, kaç para harcamam gerekir gibi… Okul bünyesindeki yurtlarda kalabilirsiniz. Gabrovo yaşamanın kolay olduğu ekonomik bir kenttir. Gabrovo Teknik Üniversitesi fiyatları her bölüme göre farklılık gösterir. Erasmus programına katılması için Avrupa bilim adamları ile üniversite arasında çalışmalar devam etmektedir. Bir devlet okulu olan Gabrovo Teknik üniversitesinde 17 dalda lisans ve lisansüstü eğitim verilmektedir. Eğer kariyerinize doktora ile devam etmek isterseniz 30 ayrı dalda fırsat yakalayacaksınız. Ayağınıza kadar gelen bu şansı kaçırmamanızı öneriyoruz.